Afgánský chrt

Afgánský chrt patří mezi nejstarší psí rasy. První zmínka se našla již v období před naším letopočtem. V zemi svého původu se používá pro lov gazel ale i vlků a šakalů. V Evropě plní roli společníka a věnuje se především psím dostihům a coursingu. Loví zrakem, takže tento psí sport je pro něj přirozený.

Afgánský chrt je psí rasa velice vznešená a hrdá. Je to rozený aristokrat. Jeho výchova je velice náročná. Bývá velice svéhlavý a velmi těžko (resp.vůbec) docílíme toho, že vás bude bezmezně poslouchat. Není to rozhodně pes pro začátečníky. Jestli ho pustíte z vodítka byste si měli velmi dobře rozmyslet. Jeho touha honit všechno co se rychle hýbe je velice silná.  Má uzavřenější, svéhlavou povahu a má také pověst nejméně inteligentního psa. Což ale může pramenit z jeho povahy být sám sebou a vládnout sám sobě.

Péče o jeho srst je extrémně náročná a vyžaduje denní péči. Dvakrát do měsíce je nutné psa koupat a trvá několik hodin než psa vyčešete. Tuto činnost ale velmi dobře snáší. Je často nutné používat také různou psí kosmetiku, aby se chlupy podařilo vůbec rozčesat.

I když je to velké plemeno, dá se chovat i v bytě. Potřebuje ale hodně pohybu. S dětmi se většinou snáší dobře, moc si jich ale nevšímá a přehlíží je.

Stručný popis plemene afgánský chrt

Zařazení podle FCI: chrti

Výška v kohoutku:  fena 63-69  , pes 70-74cm

Průměrný věk: 12-14 let

Pes vhodný k dětem

Nevhodný pro začátečníky

Velmi náročná péče o srst

Afgánský chrt

Video afgánský chrt

Podělte se v komentářích o své zkušenosti  s tímto plemenem, pomůžete tak případným budoucím majitelům se správným výběrem.