Australský honácký pes

Australský honácký pes byl vyšlechtěn především pro práci se skotem. Je schopen uhlídat i velké stádo těžkého dobytka. Pracuje v tichosti. Je to pes velice inteligentní až přechytralý, pracovitý a houževnatý .

Patří mezi všestranná aktivní psí plemena, které potřebuje vybít. Je to pes vhodný pro začátečníky, ne ale pro lenochy. Je ale potřeba, aby si majitel-začátečník, zjistil od chovatele dostatek informací o tomto náročném plemeni a dobře si rozmyslel, zda jeho nároky zvládne. Denodenní delší procházky by měly být samozřejmou součástí jeho života. Jeho vášeň k pohybu je opravdu velká. Vhodné jsou pro něj také různé psí aktivity tipu dogtrekking nebo agility. Rádi také aportují. Míčky, klacky, šišky, prostě všechno. Jsou s tím občas až trochu únavní. Pokud psa pořizujete do rodiny, měla by to být rodina aktivní vyznávající např. turistiku. S dětmi, pokud je od začátku správně socializován, se snáší velmi dobře.

U štěňat je třeba dávat pozor na přetažení, jsou schopna běhat do padnutí. Tak je třeba na to myslet a naplánovat jim také odpočinek. Štěně australského honáckého psa berte sebou všude, kam to půjde. Základem je dobrá socializace již od raného věku.

Australský honácký pes je poněkud tvrdohlavý, při jeho výchově je potřeba důslednost. Ke svému pánovi ale vzhlíží a je mu oddaný. Pokud se mu dostává dostatek pohybu, bývá to veselý a milý společník.

Trochu problematické může být jeho chování k ostatním psům. Většinou snese jen podřízené jedince. Výchovou se dá ale docílit jistá tolerance i ostatních psů.

Stručný popis plemene australský honácký pes

Zařazení podle FCI: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Výška v kohoutku:  fena  38-41cm , pes  46-51cm

Průměrný věk: 12-14 let

Pes vhodný k dětem

Pes vhodný pro začátečníky

Nenáročná péče o srst

australský honácký pes australský honácký pes

Podělte se v komentářích o své zkušenosti  s tímto plemenem, pomůžete tak případným budoucím majitelům se správným výběrem.

2 komentáře u „Australský honácký pes

  1. No,máme Australáka fenu a je náš psí miláček i když je nejuštěkanější a nejpaličatější popis na ni docela sedí😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.