Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je pracovní plemeno využívané k pasení ovcí a jako tažný pes. Má velice mírumilovnou povahu, agresivita se u něj téměř nevyskytuje. Je  harmonický a vyrovnaný. Je přátelský a nemá rád samotu. Zajímavé u tohoto plemene je, že nemá rád vodu.

Bernský salašnický pes je vyloženě rodinný pes. Je to opravdový přítel svého pána. Své rodinně je oddaný a potřebuje s ní být neustále v kontaktu. Potřebuje také pravidelně zaměstnávat. Je to pes velice inteligentní a bez problémů zvládne zkoušky poslušnosti. Bez výchovy a výcviku se z něj však může stát svéhlavý pes, který vládne celé své rodinné smečce.

Protože je bernský salašnický pes velký a mohutný, nesmí se překrmovat, a to především v období vývoje. Nadváha vede k potížím s klouby, proto je vhodná kvalitní kloubní výživa. Neměl by se také přetěžovat častým běháním po schodech.

Je to pes do domku a nebo na venkov. Pokud si ho pořídíte do bytu, musíte si vyčlenit dostatek času na delší procházky.

Stručný popis plemene Bernský salašnický pes

Zařazení podle FCI:  Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

Výška v kohoutku:  fena 58-66cm, pes 64-70cm

Průměrný věk: 10-12 let

Pes velice vhodný k dětem

Pes vhodný pro začátečníky

Středně náročná péče o srst

Náročná péče o srst

bernský salašnický pes Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes bernský salašnický pes štěně

Podělte se v komentářích o své zkušenosti  s tímto plemenem, pomůžete tak případným budoucím majitelům se správným výběrem.

3 komentáře u „Bernský salašnický pes

  1. Dobrý den. Náš Bernie má skoro 70 kg /4roky/ a je mu fajn. Je možná divný, ale vodu miluje. Sedne do rybníka a lebedí si. Měl jsem různé rasy, ale tohle je asi nejhodnejší, nejpřatelštější, nejveselejší, nejvděčnější, nejmilejší …. pes, jakého jsem kdy poznal. Jeho největší kámoš je náš druhý pes based a kocour. Všichni spolu spí v boudě – tedy Bernie před boudou, jelikoz je mu tam asi horko, tak spí venku, nejlépe na sněhu. Úžasný pes.

  2. Dobrý den mohu potvrdit, že je to velice úžasné povahou plemeno. Naprosto snad až závislý na svoji rodinu. Naše Conny nechtěla být nikdy sama. Špatně to snášela. Vodu ráda neměla. Sníh milovala. Bohužel na druhou stranu nutno říci, že toto plemeno se nedožívá mnoho let. Naše měla 9 let, když odešla na rakovinu. Pro toto plemeno je to už velký věk. Trpí velice často na rakovinu, nemoci kloubů. Podle slov našeho veterináře je velice přešlechtělé. Vaši lásku Vám 10x vrátí.

  3. Máme taky berňáska- fenku. Má už jedenáct let. Miluje děti a snese se i s ostatními zvířaty. Máme strach, že už tady dlouho nebude. Je to nejlepší pes co znám. Milý, přítulný, přátelský. Jiného psa už nechci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.