Border kolie

Border kolie je v současné době jedno z nejpopulárnějších psích plemen.  Existuje v mnoha barevných varietách od klasické černo-bílé až po zbarvení merle, blue merle, sable nebo ee-red (australská červená). V barvě by neměla převládat bílá. Jsou velice bystré a rychle se učí. Řadí se mezi jedno z nejinteligentnějších psích plemen.

Border kolie patří mezi psí rasy velice aktivní a pracovité. Potřebuje dostatek pohybu a zábavy.  Výborně se prosazuje v nejrůznějších psích sportovních aktivitách – agility, flyball, dogfrisbee, obedience, dogdancing. Čím více pohybu a aktivit má, tím lépe. V opačném případě se stává smutným, později až agresivním psem. Proto by si ji měl pořídit jen člověk s dostatkem času a dobrou fyzickou kondicí.

Border kolie jsou vhodné do rodin s dětmi, které vyznávají aktivní způsob života. Chodí na celodenní výlety nebo jezdí na kole a na běžkách. Neradi bývají sami, vyžadují pozornost. Milují různé hry s míčem, přinášení hraček a klacků. Jsou dobrými společníky. Výborný je pro ně také hersenwerk (psí hlavolamy). Vzhledem k její aktivitě je nutné dbát na kvalitu stravy. Vhodné jsou granule pro psy se zvýšenou zátěží nebo granule pro zvlášť aktivní psy.

Stručný popis plemene Border kolie

Zařazení podle FCI: plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Výška v kohoutku:  fena 45-53cm , pes 48-55 cm

Pes vhodný pro začátečníky

Průměrný věk: 13-15 let

Pes vhodný k dětem

Středně náročná péče o srst

Border kolieBorder kolie

Boreder kolie ee-red

ZJasmínových hor chovatelská stanice

VIDEO: trénink border kolií

Podělte se v komentářích o své zkušenosti  s tímto plemenem, pomůžete tak případným budoucím majitelům se správným výběrem

2 komentáře u „Border kolie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.