Hovawart

Hovawart je původem německá psí rasa.  Je to psí plemeno, které vyzrává později. I přesto je ale nutné začít s výchovou hned od štěněte. Toto plemeno je velice citlivé na zacházení, ale za to povahově velmi vyrovnané.

Na hovawarta neplatí žádné hrubé a tvrdé zacházení, naopak mnohem více respektuje a má rád svého pána, když se k němu chová mile a vlídně. Důslednost je však jako u každého plemena samozřejmostí. Když se hovawartovi dopřeje výcvik, který mu vyhovuje, jsou povětšinou jeho výcvikové výsledky vynikající. Nehodí se ale do rukou hrubého majitele.

Hovawart není agresivní nebo útočné povahy, ale svou rodinu a jeho nejbližší dokáže dobře ochránit. Je také vynikající hlídač. Je bdělý, sebevědomý a veselý. Je také snadno zvladatelný, tím pádem se hodí pro nezkušené chovatele a začátečníky.

Toto plemeno má také velice dobře vyvinutý čich a tak se skvěle hodí na pachové práce. Také ho lze výborně vycvičit jako výborného služebního psa. Nejlepší volbou pro toto psí plemeno je záchranářský výcvik, dokáže výborně a s přehledem hledat lidi a orientovat se v sutinách, také v troskách a lavinách.

Hovawart patří mezi nejzdravější psí rasy, dožívá se poměrně vysokého věku, kolem 14-ti let. Majitel hovawarta by měl žít aktivní způsob života, protože tento pes prostě potřebuje ve velké míře vybíjet energii. Potřebuje dlouhé procházky a výlety, nejlépe se celou svojí rodinou. Pak je šťastným psem.

Stručný popis plemene hovawart

Zařazení podle FCI: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

Výška v kohoutku: fena 58 – 65 cm, pes 64 – 70cm

Průměrný věk: 13 – 14 let

Pes vhodný k dětem

Nenáročná péče o srst

Pes vhodný pro začátečníky

hovawart

hovawart   hovawart černý