Labrador

Labrador (labradorský retrívr) je u nás jeden z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších psů. Je to skvělý rodinný společník, je velice inteligentní, všestranný a nekonfliktní.

Mezi jeho největší přednosti patří nedocenitelné schopnosti v práci s lidmi s těžkým handicapem. Postiženým lidem jsou schopni například otevřít dveře, sundat jednotlivé části oblečení, ale i další věci, které by postižení bez jeho pomoci nezvládli. Je výborný vodící pes,  záchranář ve vodě nebo také výborně hledá drogy při policejních zásazích.

Labrador má rád svou rodinu nadevše, je to výborný pes na zahradu. Chvíle s rodinou na zahradě a venku všeobecně si velice užívá. Když je sám a nikdo si s ním nehraje, neustále vyhledává lidi nebo zvířata, kteří by si s ním hráli.

Pro jeho fyzickou i psychickou pohodu je dobré ho neustále zaměstnávat. Velice dobře se cvičí, rád se učí nové povely a je pozorný, neklade v podstatě svému pánovi žádný odpor. Je také vhodný pro psí sporty jako je například aportování.

Společně s prací s postiženými lidmi jsou jeho velice silnou stránkou také plavecké schopnosti. Doslova miluje plavání nebo jakékoli “čvachtání” v jakékoli kaluži, rybníku, nádrži nebo potůčku. Samozřejmě žádný pes nemá jen samé výhody a klady.

Labradorský retrívr je kvůli své vysoké váze a mohutnosti těla velice náchylný na nemoci kloubů. Je dobré ho šetřit například při častém vycházení a scházení schodů. Je také dobré přidávat kvalitní kloubní výživu. Veliký problém může také nastat při nepřiměřeném krmení, mívá totiž často problémy s nadváhou. Můžete zkusit krmit granulemi, které jsou určené přímo pro labradory a labradorské retrívry, které mají vyšší obsah kloubní výživy a pomáhají kontrole hmotnosti.

Vyskytuje se ve třech základních varietách: labrador zlatý, hnědý a černý.

Stručný popis plemene labrador

Zařazení FCI: Slídiči, přinašeči a psi vodní

Výška v kohoutku:  fena 54-56cm , pes 56-57cm

Průměrný věk: 12-14 let

Pes velice vhodný k dětem

Pes vhodný pro začátečníky

Labrador černý   Labrador hnědý

Labrador žlutý

Článek o tom, proč labradorští retrívři mají sklony k tloustnutí

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.