Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback je velice přátelské a věrné psí plemeno. Je ho potřeba důsledně vychovávat, ne však fyzickým trestáním. Potřebuje mít stálý kontakt s člověkem, ale k cizím lidem je dost nedůvěřivý. Ke své rodině se chová velice láskyplně a otevřeně, pokud ho děti neškádlí, má s nimi většinou velice dobrý vztah.  Má také jako každé větší plemeno rád procházky a výlety, samozřejmě nejvíce si je užívá se svou rodinou. Povětšinou, když nevznikne nějaký konflikt a seznámí se s kočkami nebo ostatními rodinnými mazlíčky už když je štěně, tak s nimi později nemá žádný problém. Někteří jedinci se chovají dominantně vůči jiným zástupcům stejného pohlaví.

Rhodéský ridgeback byl původně vyšlechtěn k lovu lvů, avšak dnes už se k žádnému lovu nepoužívá, ale je velice dobrý hlídač. Charakteristickým rysem tohoto plemena je pruh srsti, který se nazývá ridž. Roste obráceně a je široký zhruba 5 centimetrů, začíná mezi lopatkami a končí na bedrech. Tělo ridgebacka je svalnaté, silné s hlubokým hrudníkem. Stejně tak dobře osvalené jsou i jeho končetiny. Černá barva na jeho těle je nežádoucí.

Srst tohoto plemeno je hladká,hustá, lesklá a hlavně krátká, proto je péče o jeho srst velice nenáročná. Musí se však pravidelně kartáčovat a v době línání odstraňovat odumřelé chlupy. Jak už je výše zmíněno, ridgeback potřebuje velké množství pohybu. Má rád dlouhé výlety, rád se naučí a bude běhat vedle kola. Má-li dostatek pohybu, doma je pak velice klidný. Lze ho uplatnit jako psa služebního i jako prvotřídního záchranářského psa. Díky své skvělé obratnosti, velké síle a rychlosti se neztratí ve psích sportech jako je coursing nebo agility. Může být také veden lovecky. Myslivci ho v dnešní době využívají jako výborného stopaře a honiče.

Zařazení podle FCI: Honiči a barváři

Výška v kohoutku: 61 – 69 cm

Průměrný věk: 11 – 13 let

Pes vhodný k dětem

Nenáročná péče o srst

Pes nevhodný pro začátečníky

Rhodéský ridgeback Rhodéský ridgeback